Vajon miért egyre nehezebb nekiállni a nagytakarításnak? Miért vagyunk a házimunkában egyre lustábbak? Hogyan tehetjük mindezeket ismét élvezetesebbé? A válaszért katt a cikkre!
A „Jó lesz ez még valamire” szindróma :)
Korunk háziasszonyait hihetetlen számban érinti egy új népbetegség, mely nem ismer határokat.
Az első tünetek megjelenésekor a gyanútlan háziasszonyt még nyugalom, elégedettség tölti el; a probéma előrehaladtával a feszültség és a halogatás egyre fokozódik.
Az első tünet a bűvös mondat elhangzásakor jelentkezik, mely a következő: „Jó lesz ez még nekem valamire …” Ez a kijelentés oly biztosnak tűnhet, leggyakrabban elé is tesszük a talán szót. „Talán jó lesz ez még nekem valamire. Sose lehet tudni, kellhet még!”
A háziasszony egy nap kinyitja a szekrényt, és jön az első felismerés: jaj nekem, nem férek el! Előrehaladott tünetekkel rendelkező háziasszonyok esetében a kacathalom ki is dől, így Ő újabb 10-20 percet veszített egyébként is drága idejéből, mire az egészet újra elpakolja.
Majd megvesz egy áhított, új ruhát, mely a gardrób új éke lehetne, de jaj neki, alig van már benne hely, elfoglalja azt a sok ruha – tavaszi, téli, nyári darabok, itt van minden egy helyen. Pedig sokat már évek óta nem is hord. Bepréseli, nem látszik jól, meggyűrődik, semmi se jó …
Pedig milyen csodás lenne minden reggel úja meg újra mosolyogva rácsodálkozni arra az új, színes darabra!
Ismerős a helyzet, ugye?
Mi nők, sokan hajlamosak vagyunk mindent felhalmozni. Hisz sosem tudhatjuk, mikor lesz rá újra szükség … általában mondjuk soha.
- Olyan jó ez a magazin, biztos még sokat fogom később is lapozgatni. - Majd időnként, talán 1 év múlva újra a kezedbe kerül, de már csak azért, hogy leporold.
- Abban az újságban volt egy szuper recept, az kell nekem! - Majd többé talán eszedbe sem jut.
- Az X.Y. lakberendezési magazinban olyan jó ötletek voltak, egyébként is szeretek szép lakásokról álmodozni, elteszem! – Szintén megmaradt porfogónak.
- Végre sikerült lefogyni! De ezeket a ruhákat megtartom, hisz mi lesz, ha visszahízom? – Lefogytál már 3 éve, és azóta sem kellettek. Ha mégis meghíznál, arra úgyis kimennek a divatból.
A szindróma tünetei:
- a nagytakarítás halogatása: annyi mindent kell ki-, majd újra bepakolni, jobb neki sem állni
- azt hittem ha rendet rakok, végre mindennek lesz helye
- átláthatatlan állapotok a szekrényekben, tárolókban
- reggeli smink: csak a szempillaspirálodért nyúltál (az egyikért), és feldöntöttél vele 5 másik dolgot
- állandó feszültség, hisz a káosz is konstans
- stressz, mert érzed, hogy otthon valamit meg kell csinálnod, valamivel el vagy maradva, még van feladat, nem pihenhetsz
- valahogy már nem olyan jó érzés hazamenni
A szindróma kezelése:
Azt mondják, minden kezdet nehéz. A jó hír ebben is az, hogy csak a kezdet a nehéz.
Sokunk életében eljön az a pillanat, mikor azt mondjuk, elég! Az otthonunk tisztasága és rendezettsége amúgy is nagyban rányomja bélyegét mindennapi hangulatunkra.
Az első lépés: gardrób
Nyisd ki és nézd át, mi az, amit évek óta nem viseltél. Legjobb, ha korlátot is szabsz ennek a régótának, pl. amit 3 éve nem vettél fel. Nem kell ezeket kidobni, beteheted őket egy zsákba, és adományozd el! Sokan élnek szegénységben, többeknek még ruhára sem telik. Így két legyet üthetsz egy csapásra: büszkeség tölthet majd el, hogy rendet raktál, és hogy szebbnek és tisztábbnak látod otthonod, továbbá még másokon is segítettél, így a napi jócselekedet is megvolt. :)
Ha a lomtalanítás megtörtént, rendszerezheted akár szezon szerint is ruháidat, esetleg színek szerint, vagy típusonként. Így az összkép is esztétikusabb lesz, és reggel sem kell majd annyit gondolkodni, hogy már megint mit vegyél fel.
Búcsú a kacatoktól
Sok mindent őrizgetünk mindannyian, életünk korábbi szakaszaiból, sok évvel ezelőttről. Ajándékok, melyeket korábbi, már ismeretlen ismerőseinktől kaptunk, és melyek sosem tetszettek igazán, csak megtartottuk őket illemből, esetleg kinőttük. Többször már szívesen ki is dobtuk volna őket, ám valahogy mégis mindig a kezünkhöz ragadtak, majd visszakerültek a polcra.
Fontos, hogy tudd: a lakás ahol élsz, a Te otthonod. Te alakítod, a legfontosabb, hogy Neked tetsszen - nyugodtan tedd félre a megfelelési kényszereket és az illemet. A lényeg, hogy Te jól érezd magad benne! Ha olyan elemekkel veszed körül magad, amik számodra jelentéktelen, esetleg kellemetlen érzéseket keltő személyektől származnak, nem fogod magad jól érezni otthon.
Magazinok:
Állandó kihívás egy nőnek. Kedvenc lapunk, gyűjtjük, mert jó hogy egyben megvannak.
Magazinok néhány recepttel, amiket egyszer talán elkészítünk. Életmód magazinok, lakberendezés, utazási katalógusok. Elképzeljük, milyen jó lesz egy hideg téli estén, a meleg lakásban megpihenve újra átlapozni őket. Mégis maradnak porfogónak. Nehéz tőlük megválni, hisz olyan jó érzés volt őket először végignézni! Aztán, rendszerint a féléves vagy éves nagytakarítás alkalmával látjuk csak őket viszont.
Milyen jó is tőlük megválni, és felfedezni, hogy végre ismét felszabadult néhány polc!
Konyha
Az edények, amiket már évek óta nem használunk, észre sem vesszük, hogy ott vannak. Elkoptak már, bent lapulnak a polcok hátsó részein, nem látjuk őket, és használjuk mindig azt, ami elől van. Pedig mennyire jó kiszórni, ami már elhasználódott, ami már nem kell, és élvezni a teret, és hogy nem dől mindig minden össze a kupacban, ha csak egyet is kiveszel. A főzés is nagyobb öröm és könnyebben megy, ha már csak ennyivel kevesebbet is kell megtenni.
Mit tehetünk első lépésként azért, hogy elkezdjük magunkat jól érezni, esetleg hogy új életet kezdjünk? Rendet rakunk magunk körül.
Sok sikert és kitartást kívánok Neked a kezdetekhez, és ne feledd: Új Év, új Élet!